SN74F151BN
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Data Sheet: SN74F151BN
Description: IC DATA SELECTOR/MUX 1-8 16-DIP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
Type Multiplexer
Series 74F
Circuit 1 x 8:1
Packaging Tube
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number 74F151
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Independent Circuits 1
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Voltage Supply Source Single Supply
Supplier Device Package 16-PDIP
Current - Output High, Low 1mA, 24mA