REG102UA-2.8/2K5G4
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: REG102UA-2.8/2K5G4
Description: IC REG LINEAR 2.8V 250MA 8SOIC
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
PSRR 65dB (120Hz)
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number REG102-28
Control Features Enable
Current - Output 250mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage Dropout (Max) 0.27V @ 250mA
Current - Supply (Max) 800µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SOIC
Current - Quiescent (Iq) 500µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V