| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | PTV08040WAD |
| Description: | DC DC CONVERTER 0.8-3.6V 50A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | PTV08040W |
| Features | UVLO |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | 95% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 21-DIP Module |
| Base Part Number | PTV08040W |
| Size / Dimension | 2.36" L x 0.37" W x 0.95" H (59.9mm x 9.4mm x 24.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 0.8 ~ 3.6V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 14V |
| Voltage - Input (Min) | 8V |
| Current - Output (Max) | 50A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $71.16 | $69.74 | $68.34 |