| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | PTN78060AAS |
| Description: | DC DC CONVERTER -15 TO -3V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | PTN78060A (15W) |
| Features | OCP, OTP, UVLO |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | 88% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 7-SMD Module |
| Base Part Number | PTN78060A |
| Size / Dimension | 1.00" L x 0.62" W x 0.38" H (25.4mm x 15.7mm x 9.7mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | -15 ~ -3V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 28.7V |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Current - Output (Max) | 3A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $24.98 | $24.48 | $23.99 |