| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | PT7705C |
| Description: | DC DC CONVERTER 1.3-3.5V 15-18A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | PT7705 |
| Features | Remote On/Off |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | 89% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 27-SMD Module |
| Base Part Number | PT7705 |
| Size / Dimension | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 1.3 ~ 3.5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 18A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |