| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | PT6937A |
| Description: | DC DC CONVERTER 3.3V 1.8V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | Excalibur™ PT6935 |
| Features | - |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | 81% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Package / Case | 23-SIP Module |
| Base Part Number | PT6937 |
| Size / Dimension | 2.58" L x 1.02" W x 0.43" H (65.5mm x 25.9mm x 10.9mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Output 2 | 1.8V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 10A, 2.25A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |