| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | PT6915N |
| Description: | DC DC CONVERTER -5.2V 2.5A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | Excalibur™ PT6910 (12W) |
| Features | - |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | 75% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 23-SIP Module |
| Base Part Number | PT6915 |
| Size / Dimension | 2.58" L x 0.67" W x 1.02" H (65.5mm x 17.0mm x 25.9mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | -5.2V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 3.6V |
| Voltage - Input (Min) | 3.1V |
| Current - Output (Max) | 2.5A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |