| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | PT6672D |
| Description: | DC DC CONVERTER 9V 1.67A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | PT6670 |
| Features | - |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | 80% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Package / Case | 14-SIP Module |
| Base Part Number | PT6672 |
| Size / Dimension | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 9V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 3.6V |
| Voltage - Input (Min) | 3.1V |
| Current - Output (Max) | 1.67A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |