| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | PT5545A |
| Description: | DC DC CONVERTER 9V 1.5A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | Excalibur™ PT5540 (12W) |
| Features | UVLO |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | 86% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Package / Case | 3-SIP Module |
| Base Part Number | PT5545 |
| Size / Dimension | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 9V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 8V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 1.5A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |