PT5105CT
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: PT5105CT
Description: DC DC CONVERTER 6.5V 6W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
Type Linear Regulator Replacement
Series PT5100
Features OCP, OTP
Packaging Tape & Reel (TR)
Efficiency 90%
Part Status Obsolete
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 6W
Package / Case 3-SMD Module
Base Part Number PT5105
Size / Dimension 1.02" L x 1.00" W x 0.38" H (25.9mm x 25.4mm x 9.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 6.5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 38V
Voltage - Input (Min) 10.5V
Current - Output (Max) 1A