| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | PT4823A |
| Description: | DC DC CNVRTR 3.3V 2.5V 1.2V 35W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | Excalibur™ PT4820 (35W) |
| Features | UVLO |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | 85.6% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Power (Watts) | 35W |
| Package / Case | 21-SIP Module |
| Base Part Number | PT4823 |
| Size / Dimension | - |
| Number of Outputs | 3 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Output 2 | 2.5V |
| Voltage - Output 3 | 1.2V |
| Voltage - Isolation | 1.5kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Input (Min) | 36V |
| Current - Output (Max) | 8A, 6A, 6A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |