| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | PT4571N |
| Description: | DC DC CONVERTER 9V 30W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | Excalibur™ PT4560 (30W) |
| Features | - |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | 84% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 30W |
| Package / Case | 19-SIP Module |
| Base Part Number | PT4571 |
| Size / Dimension | 3.00" L x 0.67" W x 1.02" H (76.2mm x 17.0mm x 25.9mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 9V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Isolation | 1.5kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Input (Min) | 36V |
| Current - Output (Max) | 3.3A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |