OPA2300AIDGSR
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Data Sheet: OPA2300AIDGSR
Description: IC OPAMP VFB 2 CIRCUIT 10VSSOP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Packaging Digi-Reel®
Slew Rate 80V/µs
Output Type -
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Amplifier Type Voltage Feedback
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Current - Supply 9.5mA
Number of Circuits 2
Current - Input Bias 0.1pA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Gain Bandwidth Product 150MHz
Voltage - Input Offset 1mV
Supplier Device Package 10-VSSOP
Current - Output / Channel 70mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±) 2.7V ~ 5.5V, ±1.35V ~ 2.75V