MSP430G2352IRSA16T
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: MSP430G2352IRSA16T
Description: IC MCU 16BIT 4KB FLASH 16QFN
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
Speed 16MHz
Series MSP430G2xx
RAM Size 256 x 8
Core Size 16-Bit
Packaging Tape & Reel (TR)
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, USI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 10
Core Processor MSP430
Package / Case 16-VQFN Exposed Pad
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number MSP430G2352
Program Memory Size 4KB (4K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 16-QFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V