LP8340ILD-1.8/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP8340ILD-1.8/NOPB
Description: IC REG LINEAR 1.8V 1A 6WSON
PSRR 55dB (120Hz)
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Base Part Number LP8340
Control Features -
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 800mA
Current - Supply (Max) 170µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-WSON (2.92x3.29)
Current - Quiescent (Iq) 100µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V