LP8340CDTX-3.3/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP8340CDTX-3.3/NOPB
Description: IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3
PSRR 55dB (120Hz)
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Part Number LP8340
Control Features -
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage Dropout (Max) 1V @ 1A
Current - Supply (Max) 170µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-252-3
Current - Quiescent (Iq) 100µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V