LP5900SDX-2.2/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP5900SDX-2.2/NOPB
Description: IC REG LINEAR 2.2V 150MA 6WSON
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
PSRR 85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Base Part Number LP5900
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 150mA
Current - Supply (Max) 230µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-WSON (2.2x2.5)
Current - Quiescent (Iq) 50µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.2V