LP3990TLX-2.8/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP3990TLX-2.8/NOPB
Description: IC REG LINEAR 2.8V 150MA 4DSBGA
PSRR 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Package / Case 4-WFBGA, DSBGA
Base Part Number LP3990
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 150mA
Current - Supply (Max) 120µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 4-DSBGA (1x1)
Current - Quiescent (Iq) 80µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V