LP3962ET-3.3/LB05
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP3962ET-3.3/LB05
Description: IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220-5
PSRR -
Series -
Packaging Tube
Output Type Fixed
Part Status Not For New Designs
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-5 Formed Leads
Base Part Number LP3962
Control Features Enable
Current - Output 1.5A
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A
Current - Supply (Max) 15mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-220-5
Current - Quiescent (Iq) 9mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V