LP2989AILD-3.6/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP2989AILD-3.6/NOPB
Description: IC REG LINEAR 3.6V 500MA 8WSON
PSRR 60dB (1kHz)
Series -
Packaging Cut Tape (CT)
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WDFN Exposed Pad
Base Part Number LP2989
Control Features Enable
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage Dropout (Max) 0.65V @ 500mA
Current - Supply (Max) 9mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-WSON (4x4)
Current - Quiescent (Iq) 175µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V