LP2985IBP-3.6
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP2985IBP-3.6
Description: IC REG LINEAR 3.6V 150MA 5USMD
PSRR 45dB (1kHz)
Series -
Packaging Cut Tape (CT)
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-VFBGA
Base Part Number LP2985
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage Dropout (Max) 0.58V @ 150mA
Current - Supply (Max) 2.5mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 5-µSMD (0.93x1.11)
Current - Quiescent (Iq) 95µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V