LMZM33606RLXR
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: LMZM33606RLXR
Description: 3.5-V TO 36-V INPUT, 1-V TO 20-V
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
Type Non-Isolated PoL Module
Series -
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Packaging Digi-Reel®
Efficiency 91%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 41-PowerBQFN Module
Control Features -
Size / Dimension 0.63" L x 0.39" W x 0.16" H (16.0mm x 10.0mm x 4.1mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 1 ~ 20V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 3.5V
Current - Output (Max) 6A