LMZ12002TZ-ADJ/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: LMZ12002TZ-ADJ/NOPB
Description: DC DC CONVERTER 0.8-6V 2A
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
Type Non-Isolated PoL Module
Series SIMPLE SWITCHER®
Features UVLO
Packaging Digi-Reel®
Efficiency 92%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-PMOD-7, Power Module
Base Part Number LMZ12002
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 0.40" L x 0.39" W x 0.18" H (10.2mm x 9.9mm x 4.6mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 0.8 ~ 6V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 2A