| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | RF Transceiver ICs |
| Data Sheet: | LMX9838SB/NOPB |
| Description: | IC RF TXRX+MCU BLUETOOTH 70LGA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | RF Transceiver ICs |
| GPIO | 3 |
| Type | TxRx + MCU |
| Series | - |
| Protocol | Bluetooth v2.0 |
| Frequency | 2.4GHz |
| Packaging | Tray |
| Modulation | - |
| Memory Size | 16kB RAM |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Sensitivity | -80dBm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 70-LGA |
| Power - Output | 0dBm |
| Data Rate (Max) | 704kbps |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 3.6V |
| Serial Interfaces | UART |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Current - Receiving | 65mA (Max) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Transmitting | 65mA (Max) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |