| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Supervisors |
| Data Sheet: | LMC6953CM/NOPB |
| Description: | IC POWER SUP PCI LOCAL BUS 8SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | PMIC - Supervisors |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
| Reset | Active Low |
| Output | Open Drain or Open Collector |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Last Time Buy |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Reset Timeout | 100ms Minimum |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Base Part Number | LMC6953 |
| Voltage - Threshold | 3.3V, 5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TJ) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Voltages Monitored | 2 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.53 | $4.44 | $4.35 |