| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | Temperature Sensors - Analog and Digital Output |
| Data Sheet: | LM95172EWG/NOPB |
| Description: | SENSOR DIGITAL -40C-200C 10CFP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Temperature Sensors - Analog and Digital Output |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Features | One-Shot, Output Switch, Programmable Limit, Shutdown Mode |
| Packaging | Tray |
| Resolution | 15 b |
| Output Type | SPI |
| Part Status | Active |
| Sensor Type | Digital, Local |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-CSOIC (0.241", 6.12mm Width) |
| Test Condition | 130°C ~ 160°C (-40°C ~ 120°C) |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 200°C |
| Supplier Device Package | 10-CFP |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±1°C (±3.5°C) |
| Sensing Temperature - Local | -40°C ~ 200°C |
| Sensing Temperature - Remote | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $130.25 | $127.65 | $125.09 |