| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Data Sheet: | LM78S40N/NOPB |
| Description: | IC REG BUCK BST ADJ 1.5A 16DIP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Series | - |
| Function | Step-Up, Step-Down |
| Topology | Buck, Boost |
| Packaging | Tube |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Base Part Number | LM78S40 |
| Current - Output | 1.5A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 100Hz ~ 100kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 40V (Switch) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.25V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.22 | $2.18 | $2.13 |