LM76002RNPR
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: LM76002RNPR
Description: IC REG BUCK ADJ 2.5A 30WQFN
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Function Step-Down
Topology Buck
Packaging Tape & Reel (TR)
Output Type Adjustable
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Package / Case 30-WFQFN Exposed Pad
Current - Output 2.5A
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 300kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Output (Max) 57V
Supplier Device Package 30-WQFN (6x4)
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V