LM53600AQDSXRQ1
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: LM53600AQDSXRQ1
Description: IC REG BUCK ADJ 650MA 10WSON
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100
Function Step-Down
Topology Buck
Packaging Tape & Reel (TR)
Output Type Adjustable
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-WFDFN Exposed Pad
Current - Output 650mA
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 2.1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 3.8V
Voltage - Output (Max) 6V
Supplier Device Package 10-WSON (3x3)
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V