LM43603DSUT
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: LM43603DSUT
Description: IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 16SON
Manufacturer Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Down
Topology Buck
Packaging Digi-Reel®
Output Type Adjustable
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Package / Case 16-VFDFN Exposed Pad
Current - Output 3A
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Output (Max) 28V
Supplier Device Package 16-SON (4x5)
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V