LM43603AQPWPRQ1
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: LM43603AQPWPRQ1
Description: IC REG BUCK ADJ 3A 16HTSSOP
Manufacturer Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Down
Topology Buck
Packaging Digi-Reel®
Output Type Adjustable
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Current - Output 3A
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Output (Max) 28V
Supplier Device Package 16-HTSSOP
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V