LM4050QBEM3X10/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Reference
Data Sheet: LM4050QBEM3X10/NOPB
Description: IC VREF SHUNT 10V SOT23-3
Manufacturer Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.2%
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Reference Type Shunt
Voltage - Input -
Base Part Number LM4050
Current - Output 15mA
Current - Supply -
Current - Cathode 110µA
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Noise - 10Hz to 10kHz 150µVrms
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package SOT-23-3
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V