LM4030CMFX4.096/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Reference
Data Sheet: LM4030CMFX4.096/NOPB
Description: IC VREF SHUNT 4.096V SOT23
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.15%
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Reference Type Shunt
Voltage - Input -
Base Part Number LM4030
Current - Output 30mA
Current - Supply -
Current - Cathode 130µA
Noise - 0.1Hz to 10Hz 165µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package SOT-23-5
Temperature Coefficient 30ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.096V