LM3S9D96-IQC80-A1T
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: LM3S9D96-IQC80-A1T
Description: IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Speed 80MHz
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
RAM Size 96K x 8
Core Size 32-Bit
Packaging Tape & Reel (TR)
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 65
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Package / Case 100-LQFP
Data Converters A/D 16x12b
Oscillator Type Internal
Base Part Number LM3S9D96
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.235V ~ 1.365V