LM3S600-IQN50-C2
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: LM3S600-IQN50-C2
Description: IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP
Manufacturer Texas Instruments
Speed 50MHz
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600
RAM Size 8K x 8
Core Size 32-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size -
Part Status Not For New Designs
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 36
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Package / Case 48-LQFP
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Part Number LM3S600
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 48-LQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V