LM3S1332-IQC50-A2T
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: LM3S1332-IQC50-A2T
Description: IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP
Manufacturer Texas Instruments
Speed 50MHz
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
RAM Size 16K x 8
Core Size 32-Bit
Packaging Tape & Reel (TR)
EEPROM Size -
Part Status Not For New Designs
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 57
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Package / Case 100-LQFP
Data Converters A/D 3x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number LM3S1332
Program Memory Size 96KB (96K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.25V ~ 2.75V