LM3678SDE-1.2/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: LM3678SDE-1.2/NOPB
Description: IC REG BUCK PROG 1.5A 10WSON
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Function Step-Down
Topology Buck
Packaging Digi-Reel®
Output Type Programmable
Part Status Discontinued at Digi-Key
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-WFDFN Exposed Pad
Base Part Number LM3678
Current - Output 1.5A
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 3.3MHz
Operating Temperature -30°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 10-WSON (3x3)
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.8V, 1.2V