LM3676SD-3.3
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: LM3676SD-3.3
Description: IC REG BUCK 3.3V 600MA 8WSON
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Function Step-Down
Topology Buck
Packaging Digi-Reel®
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad
Base Part Number LM3676
Current - Output 600mA
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 2MHz
Operating Temperature -30°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 2.9V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-WSON (3x3)
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V