| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Battery Chargers |
| Data Sheet: | LM3622M-8.4/NOPB |
| Description: | IC CTRLR LI-ION BATT CHRG 8-SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | PMIC - Battery Chargers |
| Series | - |
| Interface | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Number of Cells | 2 |
| Base Part Number | LM3622 |
| Fault Protection | - |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Current - Charging | Constant |
| Battery Pack Voltage | 8.4V |
| Charge Current - Max | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C (TA) |
| Programmable Features | - |
| Voltage - Supply (Max) | 24V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |