LM3622AMX-4.2
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Battery Chargers
Data Sheet: LM3622AMX-4.2
Description: IC CTRLR LI-ION BATT CHRG 8-SOIC
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Interface -
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Cells 1
Base Part Number LM3622
Fault Protection -
Battery Chemistry Lithium-Ion
Current - Charging Constant
Battery Pack Voltage 4.2V
Charge Current - Max -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (TA)
Programmable Features -
Voltage - Supply (Max) 24V