LM2931IBP-3.3
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LM2931IBP-3.3
Description: IC REG LINEAR 3.3V 100MA 6USMD
Manufacturer Texas Instruments
PSRR 55dB (120Hz)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-VFBGA
Base Part Number LM2931
Control Features -
Current - Output 100mA
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 100mA
Current - Supply (Max) 15mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-uSMD
Current - Quiescent (Iq) 1mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V