LM2852YMXA-1.3/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: LM2852YMXA-1.3/NOPB
Description: IC REG BUCK 1.3V 2A 14HTSSOP
Series SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Down
Topology Buck
Packaging Tube
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Base Part Number LM2852
Current - Output 2A
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 500kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 2.85V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 14-HTSSOP
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.3V