LM2679SX-3.3
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: LM2679SX-3.3
Description: IC REG BUCK 3.3V 5A TO263-7
Topology Buck
Packaging Digi-Reel®
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Base Part Number LM2679
Current - Output 5A
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 260kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Input (Min) 8V