LM2675N-3.3
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: LM2675N-3.3
Description: IC REG BUCK 3.3V 1A 8DIP
Topology Buck
Packaging Tube
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number LM2675
Current - Output 1A
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 260kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Input (Min) 6.5V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-PDIP
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V