LM2672MX-3.3
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: LM2672MX-3.3
Description: IC REG BUCK 3.3V 1A 8SOIC
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Down
Topology Buck
Packaging Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number LM2672
Current - Output 1A
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 260kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Input (Min) 6.5V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SOIC
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V