LM2598S-3.3/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: LM2598S-3.3/NOPB
Description: IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-7
Series SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Down
Topology Buck
Packaging Tube
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Base Part Number LM2598
Current - Output 1A
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 150kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Input (Min) 4.5V