LM2576HVSX-3.3/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: LM2576HVSX-3.3/NOPB
Description: IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Down
Topology Buck
Packaging Digi-Reel®
Base Part Number LM2576
Current - Output 3A
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 52kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Input (Min) 4V