LM2575S-15/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: LM2575S-15/NOPB
Description: IC REG BUCK 15V 1A TO263-5
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Down
Topology Buck
Packaging Tube
Base Part Number LM2575
Current - Output 1A
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 52kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Input (Min) 4V