LM25007SD/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: LM25007SD/NOPB
Description: IC REG BUCK ADJ 500MA 8WSON
Series -
Function Step-Down
Topology Buck
Packaging Digi-Reel®
Output Type Adjustable
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WDFN Exposed Pad
Base Part Number LM25007
Current - Output 500mA
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching Up to 800kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 42V
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Output (Max) 37V
Supplier Device Package 8-WSON (4x4)
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V