LM25007MM
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: LM25007MM
Description: IC REG BUCK ADJ 500MA 8VSSOP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Function Step-Down
Topology Buck
Packaging Digi-Reel®
Output Type Adjustable
Part Status Discontinued at Digi-Key
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Base Part Number LM25007
Current - Output 500mA
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching Up to 800kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 42V
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Output (Max) 37V
Supplier Device Package 8-VSSOP
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V